תפריט סגור

מרכז נתונים Data center: אופטימיזציית עלויות מרכזי נתונים

סקירה זו מספקת מבט מעמיק על תחום מרכזי הנתונים, משמעותם והשירותים הנפוצים המוצעים בשוק, תוך התמקדות ספציפית בישראל. דיון מפורט על האסטרטגיות לאופטימיזציה של עלויות כגון איחוד שרתים, וירטואליזציה והגירת ענן מהווה את החלק המרכזי. הסקירה גם מעריכה את החיסכון הפוטנציאלי והפשרות הנלוות ליישום אסטרטגיות אלו.

הבנת מרכזי נתונים: מה הם?

מרכזי נתונים הם עמוד השדרה של תשתית טכנולוגיית המידע המודרנית. הם מתקנים ייעודיים המכילים מספר רב של שרתים, ציוד רשת והתקני אחסון. מרכזים אלו נועדו לספק סביבה מאובטחת ומבוקרת לאחסון, עיבוד וניהול כמויות עצומות של נתונים.

במרכז נתונים מוצעים שירותים שונים כדי לענות על הצרכים המגוונים של עסקים וארגונים. שירותים אלה כוללים אירוח שרתים, שיתוף פעולה, אירוח מנוהל ומחשוב ענן. אירוח שרתים כרוך בהשכרת שרתים פיזיים מספק דאטה סנטר, בעוד ש-colocation מאפשר לעסקים לשכן שרתים משלהם במתקן של הספק. אירוח מנוהל מציע שירותי תמיכה וניהול נוספים עבור השרתים, בעוד שמחשוב ענן מאפשר גישה למשאבי מחשוב וירטואליים דרך האינטרנט.

בישראל ישנם מספר ספקים מובילים של שירותי דאטה סנטר. אלה כוללים ענקיות בתעשייה כמו יבמ, מיקרוסופט ושירותי אינטרנט של אמזון (AWS), כמו גם ספקים מקומיים כמו בזק בינלאומי ומלאנוקס טכנולוגיות. ספקים אלו מציעים מגוון רחב של שירותים וביססו את עצמם כשותפים מהימנים בשוק הישראלי.

מרכזי נתונים ממלאים תפקיד חיוני בנוף הדיגיטלי של היום, ומספקים את התשתית הדרושה לתמיכה בפעולות עסקיות קריטיות ולאחסן נתונים יקרי ערך. עם זאת, ניהול ותחזוקה של מרכזי נתונים יכולים להיות יקרים. לכן, עסקים מחפשים כל הזמן דרכים לייעל עלויות אלו תוך הבטחת ביצועים ואמינות מיטביים.

כדי להשיג אופטימיזציה של עלויות, מנהלי מרכזי נתונים משתמשים באסטרטגיות שונות כגון איחוד שרתים, וירטואליזציה והגירת ענן. איחוד שרתים כולל הפחתת מספר השרתים הפיזיים על ידי איחוד יישומים מרובים על פחות שרתים. וירטואליזציה מאפשרת יצירת מופעים וירטואליים של שרתים, אחסון ורשתות, תוך ניצול מירבי של משאבים. העברת ענן כוללת העברת יישומים ונתונים לפלטפורמות מבוססות ענן, ומפחיתה את הצורך בתשתית מקומית.

המחשה של סידור מרכז נתונים טיפוסי
המחשה של סידור מרכז נתונים טיפוסי

חקירת השוק: מי הם הספקים המובילים בישראל?

 

 • ענקים בינלאומיים בשוק הדאטה סנטר הישראלי:
  בישראל, כמה ענקיות בינלאומיות ביססו את עצמן כספקיות מובילות של שירותי דאטה סנטר. IBM, עם הניסיון הרב והנוכחות הגלובלית שלה, מציעה מגוון שירותים לרבות אירוח שרתים, מיקום משותף ומחשוב ענן. מיקרוסופט, הידועה בפלטפורמת הענן Azure שלה, מספקת פתרונות מרכז נתונים חזקים לעסקים בישראל. Amazon Web Services (AWS), שחקן מרכזי נוסף, מציע חבילה מקיפה של שירותי ענן, כולל פתרונות מחשוב, אחסון ומסד נתונים. ספקים בינלאומיים אלו מביאים שפע של מומחיות ומשאבים לשוק הישראלי, המספקים מענה לצרכים המגוונים של עסקים בתעשיות שונות.
 • 2. ספקים מקומיים:
  מענה לצרכים הייחודיים של עסקים ישראלים:
  בנוסף לספקים בינלאומיים, ישראל היא ביתם של כמה חברות מקומיות שהתגלו כשחקניות מפתח בשוק הדאטה סנטרים. בזק בינלאומי, ספקית תקשורת ישראלית מובילה, מציעה מגוון שירותי מרכז נתונים, לרבות שיתוף פעולה ואירוח מנוהל. מלאנוקס טכנולוגיות, חלוצה בפתרונות רשת בעלי ביצועים גבוהים, מספקת פתרונות תשתית של מרכזי נתונים המאפשרים העברת נתונים ואחסון יעילים. ספקים מקומיים אלו מבינים את הצרכים והאתגרים הייחודיים העומדים בפני עסקים ישראלים, ומספקים פתרונות מותאמים ותמיכה מקומית.
 • 3. שחקנים מתפתחים:
  טיפוח חדשנות בנוף מרכז הנתונים הישראלי:
  המערכת האקולוגית הטכנולוגית התוססת של ישראל טיפחה את הצמיחה של שחקנים מתפתחים בשוק מרכזי הנתונים. סטארט-אפים כמו Stratoscale ו-Zadara זכו להכרה בגישות החדשניות שלהם לאופטימיזציה של מרכזי נתונים. Stratoscale מציעה פתרונות תשתית היפר-מרוכזים המשלבים מחשוב, אחסון ווירטואליזציה בפלטפורמה אחת, ומפשטים את ניהול מרכזי הנתונים. Zadara, לעומת זאת, מספקת פתרונות אחסון כשירות, המאפשרים לעסקים להרחיב את צרכי האחסון שלהם בהתאם לביקוש. השחקנים המתפתחים הללו מביאים רעיונות טריים וטכנולוגיות משבשות לנוף מרכזי הנתונים הישראלי, ופורצים את גבולות היעילות ואופטימיזציית העלויות.

 

"כיצד ניתן לייעל את עלויות מרכז הנתונים?": מבט על איחוד שרתים, וירטואליזציה והגירת ענן

ניתן לייעל את עלויות מרכז הנתונים באמצעות אסטרטגיות שונות כגון איחוד שרתים, וירטואליזציה והגירת ענן. איחוד שרתים כרוך בהפחתת מספר השרתים הפיזיים על ידי איחוד יישומים מרובים על שרת בודד, ובכך להפחית את עלויות החומרה, התחזוקה והאנרגיה. וירטואליזציה לוקחת את זה צעד קדימה על ידי יצירת מכונות וירטואליות (VMs) המריצות מספר מערכות הפעלה ויישומים על שרת פיזי אחד. זה לא רק ממקסם את ניצול השרת אלא גם מפחית את עלויות החומרה והאנרגיה.

העברת ענן היא אסטרטגיית אופטימיזציה נוספת של עלויות הכוללת העברה של חלק מהנתונים והיישומים או כולם לענן. ספקי שירותי ענן מציעים תשתית ניתנת להרחבה וגמישה, ומבטלים את הצורך של עסקים להשקיע בשרתים הפיזיים שלהם ולתחזק אותם. על ידי מינוף שירותי ענן, עסקים יכולים לצמצם את עלויות החומרה והתחזוקה תוך תועלת מגמישות ומדרגיות מוגברת.

בנוסף לאסטרטגיות אלו, אופטימיזציה של עלויות מרכז הנתונים כרוכה גם בהקצאת משאבים וניהול יעילים. זה כולל ניטור ואופטימיזציה של מערכות החשמל והקירור להפחתת צריכת האנרגיה, הטמעת שיטות ניהול נתונים אפקטיביות כדי למזער את עלויות האחסון, ואימוץ כלי אוטומציה ותזמור כדי לייעל את התפעול ולהפחית את דרישות כוח האדם.

בעוד שאסטרטגיות אופטימיזציית עלויות אלו מציעות חיסכון פוטנציאלי, ישנן פשרות שיש לקחת בחשבון. איחוד שרתים ווירטואליזציה עשויים לדרוש השקעות מראש בחומרה ובתוכנה, כמו גם תכנון וניהול קפדניים כדי להבטיח ביצועים והקצאת משאבים מיטביים. הגירת ענן, למרות שמציעה מדרגיות וחיסכון בעלויות, דורשת שיקול זהיר של אבטחת נתונים, תאימות וסיכוני נעילה של ספקים.

מה הקאץ'?  הערכת החיסכון והפשרות הפוטנציאליות

כאשר מעריכים את החיסכון הפוטנציאלי ואת הפשרות של אופטימיזציה של עלויות מרכז הנתונים, עסקים חייבים לשקול בקפידה מספר גורמים. ראשית, בעוד איחוד שרתים ווירטואליזציה יכולים להוביל לחיסכון משמעותי בעלויות, ייתכנו פשרות במונחים של ביצועים והקצאת משאבים. חיוני להבטיח שהשרתים או המכונות הווירטואליות המאוחדות יוכלו להתמודד עם עומס העבודה ביעילות מבלי להתפשר על הביצועים וחווית המשתמש.

שנית, העברת ענן מציעה מדרגיות וגמישות, אך היא עשויה לבוא עם עלויות נוספות כגון עמלות העברת נתונים, דמי מנוי ונעילה פוטנציאלית עם ספק ענן ספציפי. עסקים חייבים להעריך בקפידה את הצרכים הנוכחיים והעתידיים שלהם כדי לקבוע אם היתרונות של הגירת ענן עולים על החסרונות הפוטנציאליים.

בנוסף, אופטימיזציה של עלויות מרכז הנתונים באמצעות אסטרטגיות אלו עשויה לדרוש השקעות מראש בחומרה, תוכנה והדרכה. חשוב לקחת בחשבון את העלויות הראשוניות ואת הזמן שלוקח להטמיע ולשלב את הפתרונות הללו בתשתית הקיימת.

יתרה מכך, עסקים חייבים גם להעריך את הסיכונים הפוטנציאליים הקשורים באסטרטגיות אופטימיזציית עלויות. העברת ענן, למשל, מעוררת חששות לגבי אבטחת מידע, פרטיות ותאימות. חיוני להבטיח שלספק הענן הנבחר יש אמצעי אבטחה חזקים ויעמוד בתקנות הרלוונטיות.

לבסוף, עסקים צריכים לשקול את ההשפעה של אסטרטגיות אופטימיזציית עלויות אלו על צוות ה-IT והפעילות הכוללת שלהם. בעוד שאסטרטגיות אלו יכולות לייעל תהליכים ולהפחית את דרישות כוח האדם, הן עשויות גם לדרוש הכשרה ומערך מיומנויות נוספים כדי לנהל ולתחזק את מרכז הנתונים הממוטב ביעילות.

לסיכום, אופטימיזציה של עלויות מרכז הנתונים היא היבט קריטי של עסקים מודרניים. בעוד שישנן אסטרטגיות רבות כמו איחוד שרתים, וירטואליזציה והגירת ענן, כל אחת מגיעה עם סט משלה של יתרונות ופשרות. חיוני לעסקים להעריך באופן מקיף את הצרכים והמשאבים הספציפיים שלהם לפני שהם יוצאים לאסטרטגיית אופטימיזציית עלויות כלשהי. השוק הישראלי מציע מגוון נותני שירותים, כל אחד עם תכונות ייחודיות שניתן למנף על ידי עסקים לתוצאות מיטביות.

מאת: מיכאל פנחס, מהנדס תקשורת, מחבר המדריך לבחירת ספק פתרונות תקשורת ומחשוב ענן ולרכישת  מרכזיה בענן